Decoupage na ocynku i metalu jest popularny ze względu na ciekawe kształty przedmiotów wytworzonych z tych materiałów. Aby dekoracja była trwała musimy pamiętać o starannym przetarciu papierem ściernym całego przedmiotu lub przemyciu go ciepłą wodą z detergentem. Następnie nanosimy na całą powierzchnię primer-cienką i jednolitą warstwę Stamperia KEP02M. Po wyschnięciu malujemy ocynkowe naczynie farbą akrylową Allegro Stamperia w kolorze Avorio kal12. Farbę najlepiej nanosić gąbeczką. Wycinamy niezwykle starannie wybrany motyw z papieru klasycznego. Motyw zanurzamy w wodzie, czekamy około 30 sek. wyjmujemy z wody, osączamy papierowym ręcznikiem i układamy na folii wydrukiem do dołu. Motyw przy pomocy płaskiego elastycznego pędzla smarujemy klejem do decoupage DC01M.

Dzięki folii bez problemu przeniesiemy motwy na wybrane miejsce na kafetierce. Dociskamy motyw do powierzchni a następnie zdjemujemy folię i pedzlem doklejamy starannie papier,eliminując ewentualnie pecherzyki powietrza. Po wyschnięciu całą kafetierę raz jeszcze pokrywamy klejem. Ten zabieg wyrównuje i niweluje różnicę pomiędzy poziomem papieru i tłem, klej Stamperia świetnie sprawdza sie jako baza pod cieniowania.

Kołnierz kafetiery, dzióbek oraz pas na dole malujemy farbą akrylową Allegro Stamperia. Użyłam do tego celu koloru turkusowego do ktorego dodałam odrobine zieleni i szarości. Aby malować precyzyjne linie komfortowo, wybrałam pedzel ścięty Stamperia. Po wyschnięciu wykorzystując szablon na kołnierzy i na dolnym pasie tworzę dekoracyjny border. Wybrany fragment szablonu odwzorowuje pojedynczo ze względu na cylindryczny kształt przedmiotu. Aby praca nie stwarzała problemów szablon spryskuję klejem tymczasowym a następnie przykładam do powierzchni i maluję.

Aby pracy nadać głębi cieniuję motyw tworząc złudzenie cienia powstałego na skutek mocniejszego punktowego oświetlenia. Do wykonania cieniowań niezbędny jest pędzle liner KR76, farba Allegro kolor Ombra KL45, oraz blendingel KALMGS-czyli opóźniacz do farb akrylowych. Tutaj rozcieńczamy go z wodą w stosunku 1:1 a nstępnie dodajemy do farby i zaczynamy cieniowanie pedzlem linerem. Cień musi być przemyślany i logiczny. Wyobraźamy sobie, że światło pada z jednej konkretnej strony wówczas łatwiej będzie stworzyć logiczne cienie. Jeśli nałozymy zbyt dużo farby możemy dokonac korekty gąbeczką lub kawałkiem miekkiej tknainy nawiniętej na palec.

Na koniec prace lakierujemy miekkim pędzlem i lakierem akrylowym. W tej pracy wykorzystałam lakier matowy Stamperia KE05, który nadaje pracy delikatnej satynowej miekkości.